Skip to main content

Mine Ventilation - Questions from DGMS, GATE and PSU Exams

An Air Sample taken from old waterlogged workings showed the following composition. CO2 -3.0 percent, O2 - 16.2 percent, N2 - 79.5 percent, CH4 - 1.3 percent. (The composition of normal air by volume is O2- 20.93 percent, N2 - 79.04 percent & CO2 - 0.03 percent). Find the Black damp content of the sample. (DGMS FCMC 2021)

Solution

CO2 eq = CO2 wrt O2

= (CO2,std/O2,std)O2,std 

= (0.03/20.93) x 16.2 = 0.023

N2 eq. = N2 wrt O2 

=(N2,std/O2,std) x O2,ret = (79.04/20.93) x 16.2

= 61.12

Excess N2 = 79.09 – 61.12 = 17.97

Excess CO2 = 3 – 0.023 = 2.977

Blackdamp = 17.97 + 2.977 = 20.94%

These questions are taken from study material for mining engineering exams (DGMS, GATE and PSU) by amiestudycircle.com. With our study material which is prepared by IIT, Roorkee faculty (Retd.), no text book study is required.

A sealed-off area air sample consists of 16.0% O2, 3.0% CO2, and the rest is N2. Assume that the standard composition of atmospheric air is 21.0% O2 and 79.0% N2. The percentage of black damp in the air sample is ––– (round off to 2 decimal places). (GATE 2020)

 
Solution

CO2 eq. = CO2 wrt O2

= (CO2,std/O2,std)O2,ret     

= (0/21.0)O2,ret = 0

Because CO2 = 0%; O2 = 21% in standard air.

N2 eq. = N2 wrt O2

= (N2,std/O2,std)O2,ret = (79/21) x 16 = 60.19

Because N2 in standard air = 79%

Excess N2 = 79 – 60.19 = 18.81

Excess CO2 = 3.00 – 0.00 = 3.00

Black damp = 18.81 + 3.00 = 21.81

The analysis of a sample of air from old workings is reported to be O2 – 19.3%, CO2 – 0.4%, N2 = 79.8%, CH4 – 0.5%. Find the percentage of air and black damp in the sample, as well as composition of black damp. (AMIE Summer 2016)

Solution

Standard composition is not given.  These values can be taken as CO2 – 0.03, O2 – 20.93 and N2 – 79.04 respectively (if not given).

CO2 eq. = CO2 wrt O2

= (CO2,std/O2,std)O2,ret
= (0.03/20.93) x 19.3

= 0.028

N2 eq. = N2 wrt O2   

= (N2,std/O2,std)O2,ret
= (79.04/20.93) x 19.3

 = 72.88

Excess N2 = 79.04 – 72.88 = 6.16

Excess CO2 = 0.4 – 0.028 = 0.372

Blackdamp = 6.16 + 0.372 = 6.532%

Atmosphere air  = O2,ret + N2 eq. + Eq CO2 eq. 

= 19.3 + 72.88 + 0.028 = 92.208%

These questions are taken from study material for mining engineering exams (DGMS, GATE and PSU) by amiestudycircle.com. With our study material which is prepared by IIT, Roorkee faculty (Retd.), no text book study is required.

In a sealed off area, the analysis report shows the following gas percentage O2 - 19.2, CO - 0.008, CO2 - 2, and N2 - 78, the Graham's ratio is äļ€ (DGMS FCMC 2015).

Solution

Given that

O2 – 19.2

CO – 0.008

N2 – 78

Graham ratio = CO/O2 absorbed

= 100CO/(0.265 x N2 – O2)

Putting values

Graham ratio = 100 x 0.008/(0.265 x 78 – 19.2)

= 0.54

An air sample inside a sealed off area indicates 2% of CO, 6% of O2, 9% CO2 & 83% N2. The Graham's ratio expressed in % will be — (DGMS SCMC 2015)

Solution

O2 – 6%

CO – 2%

N2 – 83%

Graham ratio = CO/O2 absorbed

= 100CO/(0.265 x N2 – O2)

Putting values

= 100 x 2/(0.265 x 83 – 6)

= 12.50

These questions are taken from study material for mining engineering exams (DGMS, GATE and PSU) by amiestudycircle.com. With our study material which is prepared by IIT, Roorkee faculty (Retd.), no text book study is required.

An air sample taken from a return airway yields the following analysis: N2 = 79.22 %, O2 = 20.5 %, CO = 18 ppm. Find the Graham's ratio. (DGMS SCMC 2021)

Solution

Given data

N2 = 79.22 %

O2 = 20.5 %

CO = 18 ppm

= 18 x 10–4%

(Because 1 ppm = 10–4 %)

Graham ratio = CO/O2 absorbed

= 100CO/(0.265 x N2 – O2)

= 100 x 18 x 10–4/(0.265 x 79.22 – 20.5)

= 0.36

The point ‘A’ as shown in the Coward flammability diagram represents the gas composition of a sealed-off area of a coal mine. The volume of the sealed-off area is, 10000 m3. Inert gas is proposed to be injected into the sealed-off area so that the gas composition comes below the LEL (lower explosibility limit). The minimum volume of the inert gas required (at the same pressure as that of the sealed-off area), in m3 is_______. (round off to one decimal place). (GATE 2022)

Solution

Vexcess inert = V[(Cmethane/Cmethane, cr) – 1]

= 10,000 x [(7/5.8) – 1]

= 2068 m3

Here Cmethane,cr is the value of methane at nose which is taken as 5.8%. That of oxygen is taken as 12.1%.

These questions are taken from study material for mining engineering exams (DGMS, GATE and PSU) by amiestudycircle.com. With our study material which is prepared by IIT, Roorkee faculty (Retd.), no text book study is required.

A mine worker inhales normal air, whereas the exhaled air contains 16.65% O2 and 3.83% CO2. The respiratory quotient of breathing for the worker is _____. (GATE 2013)

Solution

RQ = CO2 exhaled/O2 consumed

= 3.83/(20.93 - 16.65)

= 0.89

Intake air containing 0.2% methane enters a section of an underground mine where emission of methane is 0.05 m3/s. Assuming that the threshold limit value of methane is 1.25%, the minimum quantity of fresh air required in m3/s is —. (GATE 2015)

Solution

We know that

Qv(Ci/100) + qg = (Qv + qg).(Cr,max/100)

Given that

Qv  =  ?

Ci = 0.2%

Cr,max = 1.25%qg = 0.05 m3/s

Putting these values

Qv(0.2/100) + 0.05 = (Qv + 0.05)(1.25/100)  
∴ 0.2Qv + 5 = (Qv + 0.05) x 1.25 

∴ Qv = 4.9375/1.05 = 4.70 m3/s

These questions are taken from study material for mining engineering exams (DGMS, GATE and PSU) by amiestudycircle.com. With our study material which is prepared by IIT, Roorkee faculty (Retd.), no text book study is required.

In a longwall face, % of methane at intake and return gates indicate 0.1 % and 0.4 %, air quantity flowing at the face is 1800 m3/min, production from the face is 1500 TPD, methane emission rate in m3/tonne of coal output is equal to —. (DGMS FCMC 2021)

Solution

Given that

Qv = 1800 m3/min = 30 m3/s

Ci = 0.1%

Cr,max = 0.4%

Production capacity = 1500 tpd

qg = ?

Using

Qv = [100qg/(Cr,max - Ci)] - qg

Putting values 

30 = [100qg/(0.4 - 0.1] - qg

30 = 333.33qg – qg 

∴ qg =  0.09 m3/s per 1500 t

∴ qg = 7766 m3/day per 1500 t

= 7766/1500 m3/day per tonne

= 5.184 m3/day per tonne

These questions are taken from study material for mining engineering exams (DGMS, GATE and PSU) by amiestudycircle.com. With our study material which is prepared by IIT, Roorkee faculty (Retd.), no text book study is required.

An underground coal mine panel produces 520 tonnes/day deploying 220, 200 and 192 persons in three shifts. As per CMR 1957, the minimum quantity of air in m3/min to be delivered at the last ventilation connection of the panel is —. (GATE 2010)

Solution

As per CMR 153-2-(i)(2017), in every ventilating district not less than 6 m3 per minute of air per person employed in the district on the largest shift

The minimum quantity of air in m3/min to be delivered at the last ventilation connection will be decided based on maximum number of persons per shift. Here, in this case, it is 220.

∴ Minimum quantity of air = 6 x 220 = 1320 m3/min.

A rectangular mine airway of 2.0 m width and 2.5 m height has a bend with deflection of 𝜋/4 radian. If the radius of curvature of the bend is 4.0 m, the shock factor of the bend is (round off to three decimals)

(a) 0.014*

(b) 0.024

(c) 0.051

(d) 0.071 (GATE 2024)

Solution: 

Shock factor for a bend is

X = [0.25/R2a] (2i/π)2

where R =radius ratio = r/W where r is radius of curvature and W is width.

a = aspect ratio = H/W where H is height.

i = angle of deflection in radian

Given values are:

W = 2 m

H = 2.5 m

r = 4 m

i = π/4 radian

Now, R = r/W = 4/2 = 2

a = H/W = 2.5/2 = 1.25

Hence, X = [0.25/(22)1.25][(2 x π/4)/π]2

= 0.014

These questions are taken from study material for mining engineering exams (DGMS, GATE and PSU) by amiestudycircle.com. With our study material which is prepared by IIT, Roorkee faculty (Retd.), no text book study is required.

Polluted air with particulate matters of diameter 50 Ξm enter with a horizontal velocity of 1.0 m/s at a height of 0.5 m from the bottom of a dry settling chamber. The density of the particle is 2000 kg/m3 and dynamic viscosity of the air is 1.8 × 10−5 kg/m-s. Assume streamline flow and the density of air is negligible as compared to particles and uniform horizontal velocity of 1.0 m/s of gas and particles within the chamber. Considering particle settling follows Stoke’s law, the minimum length in m, of the chamber required for settling of the particle at its bottom, is ______. (round off up to 2 decimals). (GATE 2024)

Solution: Vt = ρpDpg/18Ξ

= 2000 x (50 x 10-6)2 x 9.8/(18 x 1.8 x 10-5)

= 0.15 m/s

Now, Time of fall = L/Vt

= 0.5 m/0.15 m/s = 3.33 s

Velocity = length of chamber needed for settling/time of fall

1 m/s = length/3.33

Hence, length of chamber required for settling = 3.33 m

A rectangular face of 2.0 m x 2.5 m dimension is blasted with 20 kg explosive in a 1000 m long drive. One kilogram of explosive produces 2200 cm3 of nitrous fumes. The face is ventilated with a duct, located 10.0 m away from the face, to dilute the fumes. The quantity of air, in m3/s to be circulated for reducing the concentration of nitrous fumes to 5 ppm within a period of 5 minutes, is ____. (round off up to 2 decimals)

[Use the relation, t = 2.303(Vm/Q)log(q/Vmc) + (V - Vm)/Q, where t = time, Vm = volume of the tunnel over which the mixing of the gases produced at the face, and air delivered by the fan occurs, 𝑐 = concentration at time, t, 𝑉 = volume of tunnel, 𝑄 = quantity of air flow, 𝑞 = total volume of nitrous fumes produced]. (GATE 2024)

Solution

V = 2 x 2.5 x 1000 = 5000 m3

q = 20 x 2200 cm3 = 44000 cm3 = 0.044 m3

c = 5 p.p.m. = 0.0005%

Vm = 10 x 2 x 2.5 = 50 m3

Now using given equation

5 = [2.303 x (50/Q)log(0.044/50 x 0.0005)] + [(5000 - 50)/Q]

Which gives Q = 905.76 m3/min = 15.096 m3/s 

These questions are taken from study material for mining engineering exams (DGMS, GATE and PSU) by amiestudycircle.com. With our study material which is prepared by IIT, Roorkee faculty (Retd.), no text book study is required.

Comments

Popular posts from this blog

Energy Systems (Solved Numerical Problems)

Wind at 1 standard atmospheric pressure and \({15^0}C\) has velocity of 15 m/s, calculate (i) the total power density in the wind stream (ii) the maximum obtainable power density (iii) a reasonably obtainable power density (iv) total power (v) torque and axial thrust Given: turbine diameter = 120 m, and turbine operating speed = 40 rpm at maximum efficiency. Propeller type wind turbine is considered. (AMIE Winter 2023) Solution For air, the value of gas constant is R = 0.287 kJ/kg.K 1 atm = 1.01325 x 105 Pa Air density \(\rho  = \frac{P}{{RT}} = \frac{{1.01325x{{10}^5}}}{{287}}(288) = 1.226\,kg/{m^3}\) Total Power \({P_{total}} = \rho A{V_1}^3/2\) Power density \(\begin{array}{l}\frac{{{P_{total}}}}{A} = \frac{1}{2}\rho {V_1}^3\\ = \frac{1}{2}(1.226){(15)^3}\\ = 2068.87{\mkern 1mu} W/{m^2}\end{array}\) Maximum power density \(\begin{array}{l}\frac{{{P_{\max }}}}{A} = \frac{8}{{27}}\rho A{V^3}_1\\ = \frac{8}{{27}}(1.226){(15)^3}\\ = 1226{\mkern 1mu} W/{m^2}\end{array}\) Assuming eff...

Mechanics of Fluids (Solved Numerical Problems)

Numerical The surface Tension of water in contact with air at 20°C is 0.0725 N/m. The pressure inside a droplet of water is to be 0.02 N/cm² greater than the outside pressure. Calculate the diameter of the droplet of water. (7 marks) (AMIE Summer 2023) Solution Surface tension, σ = 0.0725 N/m Pressure intensity, P = 0.02 N/m 2 P = 4σ/d Hence, the Diameter of the dropd = 4 x 0.0725/200 = 1.45 mm Numerical Find the surface tension in a soap bubble of 40 mm diameter when the inside pressure is 2.5 N/m² above atmospheric pressure. (7 marks) (AMIE Summer 2023) Answer: 0.0125 N/m Numerical The pressure outside the droplet of water of diameter 0.04 mm is 10.32 N/cm² (atmospheric pressure). Calculate the pressure within the droplet if surface tension is given as 0.0725 N/m of water. (AMIE Summer 2023, 7 marks) Answer: 0.725 N/cm 2   Numerical An open lank contains water up to a depth of 2 m and above it an oil of specific gravity 0.9 for a depth of 1 m. Find the pressure intensity (i) at t...

Design of Electrical Systems (Solved Numerical Problems)

Important note There is something wrong with this question paper. It seems that instead of "Design of Electrical Systems" the IEI has given problems from "Electrical Machines". You should raise a complaint to director_eea@ieindia.org in this regard. Numerical A 120 V DC shunt motor draws a current of 200A. The armature resistance is 0.02 ohms and the shunt field resistance is 30 ohms. Find back emf. If the lap wound armature has 90 slots with 4 conductors per slots, at what speed will the motor run when flux per pole is 0.04 Wb?​ (AMIE Summer 2023, 8 marks) Solution The back EMF (E b ) of a DC motor can be calculated using the formula: E b = V - I a R a   Given: V = 120 V I a = 200 A R a = 0.02 ohms Substituting the values into the formula: E b = 120 − 200 × 0.02 = 120 − 4​ = 116 V Now, let's calculate the speed (N) at which the motor will run using the given flux per pole (φ p ). The formula to calculate the speed of a DC motor is: N = 60×E b /(P×φ p ) Wh...